Viewing 10 posts - 316 through 325 (of 325 total)
  • Author
    Posts
  • #8697
    Matei Adrian
    Participant

    Bună dimineața,
    Pe strada Tineretului 19,Bloc 6 există doi vecini care nu înțeleg bunul simț.
    Unul dă muzica prea tare la ora 6:00 dimineața și la 12:00 și altul care freacă de podea toată ziua niște scaune sau mobile de câteva luni bune.precizez ca apartamentele sunt 14,15.
    Mulțumesc

    #8700
    Corneliu Dragan
    Participant

    bună dimineața !!!!!
    sunt profund nemulțumit de activitatea dumneavoastră …. de ce?????
    nu va implicați în rezolvarea problemelor ce sunt generate de unele persoane care nu înțeleg să trăiască în bună vecinătate cu ceilalți …..
    vă rog ca în cel mai scurt timp să schimbați codurile de acces ale barierelor (Rezervelor 56) și să identificați și să recuperați sumele aferente după distrugerea barierei cu intenție (intrare din str.Tineretului) din aceasta dimineață.
    ….. de asemeni vă rog să îmi comunicați dacă sistemul tvci montat în blocul 4 (Rezervelor 56) cât și la exterior funcționează și dacă ați luat măsuri împotriva persoanelor care nu respectă RI al asociației de proprietari MR.
    vă mulțumesc anticipat !!!!!!
    10.03.2024 / h 10:30

    #8702
    Almajanu Mihaita
    Participant

    Tineretului 24,bl 3,et 4,becurile de langa lift arse.

    #8703
    Sima Marin
    Participant

    Stimate domnule Matei,

    Atribuțiile privind soluționarea aspectelor sesizate de dumneavoastră, revin Poliției locale Chiajna.
    Prin lege, locatarii sunt obligați să respecte liniștea publică între orele 22.00-08.00 și 13.00-14.00.
    Dacă vreți să aveți prieteni printre vecini, înregistrați cu telefonul tulburarea liniști sau apelați la doi martori, apoi sesizați poliția locală, care ii vor sancționa cu Avertisment sau Amendă!
    Cenzor Asociatia MRA nr.13,
    Sima Marin

    #8704
    Sima Marin
    Participant

    Stimate domnule Drăgan,

    Bariera de acces la Asociația noastră din str. Tineretului nr.13, din anul 2013 și până în prezent, a fost deteriorată de cel puțin 5 ori.
    Odată a fost lovit suportul de bază al barierei, probabil de catre un autocamion de marfă și a fost nevoie de reparație capitală.
    Am sesizat administratorul si presedintele asociatiei si le-am cerut să înainteze o plângere penala pentru infracțiunile de Distrugere și Fuga de la locul accidentului, dar domniile lor au spus că nu este treaba lor și să mă adresez eu poliției!
    În cazul dumneavoastră, dacă insistați veți primi același răspuns.
    Până nu vom scăpa de actuala conducere a asociatiei si de societatea de administrare, lucrurile vor continua la fel, adică fără respect față de locatari, dar și față de legislația în vigoare!

    #8710
    Sima Marin
    Participant

    Stimați proprietari si chiriași,

    În trimestrul I al acestui an, conform dispozitiilor art.47 din Legea nr.196/2018 cu modificările și completările ulterioare, președinta asociației sau comitetul executiv erau obligați să convoace adunarea generala pentru prezentarea raportului de activitate pe anul 2023 al comitetului executiv si rapoartelor comisiei de cenzori, deasemenea pentru aprobarea Bugetului de venituri și cheltuieli pentru anul 2024.
    Această activitate de dare de seama nu a avut loc niciodată de la înființarea asociației din anul 2011 și până în prezent!
    La sfârșitul lunii februarie a.c. am solicitat doamnei președinte să convoace adunarea generală, dar nu a întreprins nimic în ecest sens și nu mi-a raspuns la cerere!
    Am notificat legal comitetul executiv si comisia de cenzori, dar efectul a fost același.
    În lipsa unui buget de venituri si cheltuieli aprobat de adunarea generală, toate operațiunile financiar-contabile sunt ilegale.
    Ultimul buget, care a fost și singurul aprobat, a fost cel din anul 2018!
    Grav este și faptul că, statutul asociației nu a fost pus în concordanță cu modificările la noua lege a asociațiilor de proprietari nr.196/2018. care erea o activitate obligatorie până la sfârșitul lunii septembrie 2019!
    Conducerea asociației, în frunte cu doamna președinte sfidează legea și locatarii, dar și o hotărâre a instantei de fond a Judecătoriei Buftea.
    Deși este obligatoriu din anul 2015, ca la avizierele blocurilor sa fie afișată situația veniturilor și cheltuielilor asociației de proprietari, președinta și administratorul refuză să o facă!
    Dacă doamna președinte nu are nimic de ascuns, de ce refuză să aibă o activitate transparentă și să imi răspundă la cererile inaintate in baza legii?
    De 10 ani depun eforturi legale pentru ca Asociația Militari R-Asociatie să între în legalitate, dar conducerea acesteia decide după norme proprii, dar ilegale.
    Sper că, în baza dispozitiilor actelor normative in vigoare si a hotărârilor instanțelor de judecată, activitatea asociației va întra în normalitate, cu sau fără actualele echipe de conducere si control.
    Dacă dumneavoastră acceptați să fim conduși de oameni alesi de 1,5% din numarul total al membrilor asociatiei de proprietari, nu am nimic împotriva, dar în calitatea de cenzor al asociatiei mele, îmi voi face datoria.
    Cu deosebit respect!
    Sima Marin

    #8713
    Marin Alexandra
    Participant

    Buna ziua! Presupunem ca pentru fluidizarea traficului pe Str. Tineretului, barierele de pe Rezervelor 54 (dinspre Tineretului) sunt lasate deschise. Daca s-a luat aceasta decizie, va rugam sa faceti marcaje de sens unic (sageti) pe jos sau indicatoare care sa fie si vizibile. Traficul este intens acum intre bariere, se circula cu viteza nerespectand sensurile unice (fiindca putinele indicatoare ramase sunt ascunse bine in copaci) si se forteaza bariera de intrare pentru a iesi in Rezervelor.
    Multumim.

    #8715
    Gheorghe Cosmin
    Participant

    Buna ziua ! Se poate va rog frumos sa ma ajutati cu inlocuirea becurilor arse de pe scara la etajul 1 in fata apartamentului 103 la bl nr 2 de pe strada tineretului 82

    #8719
    Clim Roxana Emilia
    Participant

    Sugestii
    In atenția administrației, la adresa Str Rezervelor Nr 89 bloc 4, la parterul blocului nu se găsește nicăieri afișat programul de liniște!?
    Rog respectuos, să-l afișați ( mai ales pentru vecinii care nu știu sau nu vor să fie care sunt orele de liniște 🤔).
    Mulțumesc, anticipat!

    #8720

    Pe Strada Rezervelor 72 Bloc 3, la etajul 2, o familie (ap 35) își ține în fața ușii papucii, adidașii, pungile de gunoi, 2 cărucioare de plimbat copilul si 1 trotineta. Conform regulamentului de ordine interioara, cap V: ” depozitarea de obiecte personale este strict interzisă în spațiile comune”.
    Va rog sa sesizați familia respectivă să respecte regulamentul de ordine interioara.
    Cu respect, E. Bogatu.

Viewing 10 posts - 316 through 325 (of 325 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.