Viewing 15 posts - 286 through 300 (of 325 total)
  • Author
    Posts
  • #8606
    Badoi Adrian
    Participant

    Buna ziua!
    Aș dori să veniți în ajutorul locatarilor de la blocul 4 de pe rezervelor 56, deoarece de la o lună la alta acest bloc a devenit din ce in ce mai murdar , în unele situații fiind un focar de infecție. Trebuie găsită o rezolvare , deoarece nu putem să trăim în aceste condiții insalubre un bloc întreg de aproape 250 de apartamente , pentru un procent foarte mic de persoane care nu dau 2 bani pentru restul locatarilor și care nu pic de bun simț. Zi de zi la intrarea în scara blocului se pot găsi sticle de ciob, de la beri sau sucuri , doze de bere/suc , pete pe gresie de la diverse băuturi vărsate , zeci de pliante aruncate direct pe jos din cutiile poștale , tot palierul de la parter extrem de murdar , urină și fecale în lifturi și pe paliere . Sugerez să se monteze camere de filmat la intrarea în bloc și în interiorul blocului pe paliere, pentru a putea stopa aceste practici . Vă rog să înțelegeți că suntem mulți locatari familiști cu copii, și nu putem trăi în asemenea condiții. Aceste probleme pe care le-am enumerat mai sus sunt apărute de foarte mult timp. Haideți să rezolvăm cumva această problemă cât mai urgent !!!

    #8623

    Buna seara. Mitica Dochie ma numesc, locuiesc in blocul 1 pe Tineretului 85. Imi puteti spune si mie de ce nu mai pot vedea lista de intretinere? Multumesc.

    #8624

    Bună ziua.
    Care este motivul pentru care nu mai pot vedea lista detaliată la întreținere. Luna trecută nu s-a putut, acum nici luna aceasta. Cu administrația nu pot lua legătura pentru că nu răspunde la telefon, cine mă poate ajuta să înțeleg ce se întâmplă?
    Vă mulțumesc.

    #8633
    Constantin
    Participant

    Buna seara
    M-am mutat de curand pe strada Rezervelor bloc 4 nu se poate rezolva cu interfonul sa vina firma care se ocupa sa-l repare vad numai oameni ai străzi lucrez in spital si acești oameni sunt imprevizibili la comportament imi este frica sa plec la munca dimineata
    Rezolvați cumva aceasta problema trebuie sa aibe o rezolvare.

    #8645
    Sima Marin
    Participant

    Doamna președinte Nicu (Zamfir)
    Domnule administrator Isaila

    De doi ani sunt găuri în pereții holului de acces în blocul 1, iar ușa a doua este mai mult defectă decât functionabila.
    Se vede că ușa a fost instalată de o societate cu obiect de activitate principal:Transporturi rutiere.
    M-a informat un proprietar că a văzut că la subsolul blocului este apă până la genunchi.
    Când aveți de gând să luati măsuri de evacuare și cum explicați că societatea de deratizare a făcut de curand dezinsectia subsolului.
    Cenzorii nu au văzut în documente că plata unor facturi de intretinere s-au efectuat din fondul de reparatii?
    Deasemenea nu au observat ca amenda de 9.659 de lei a fost scăzută de doua ori în luna martie 2021 și că a fost scăzută fără a se dispune cercetare administrativă și imputarea în sarcina vinovaților?
    A trecut termenul de 30 de zile, stabilit de primarie, când erați obligați să îmi răspundeți la toate contestațiile și cererile inaintate de mine din anul 2018 până în prezent!
    Ce aveți de gând? În locul dv. eu mi-aș da demisia!
    Dar, la salariul net de 8.000 de lei pe care îl luați lunar, este greu de crezut că veți face acest gest !
    Reparati toate greselile făcute în timpul mandatului, respectați intocmai legile în domeniu, renegociati contractul cu MRA SRL, care a avut în 2021 un profit de peste 850.000 de lei, majoritatea din fondurile financiare ale noastre.
    Luați in subordine directă contabilitatea și casieria, astfel TVA nu vom mai fi plătită 19% de doua ori pentru aceste servicii!
    Solicitați ca evidenta financiar-contabila să fie ținută legal, adică materialele să fie înregistrate pe bază de NRCD apoi distribuite cu bonuri de consum în baza referatelor administratorului.
    Achizițiile trebuiesc făcute numai după analiza a minim doua oferte în cadrul ședinței comune a comitetului executiv și comisiei de cenzori.
    Și nu în ultimul rand nu uitați ca Asociatia funcționează ilegal, fără statut nou, fără buget de venituri și cheltuieli, fără regulament al condominiului, fără ședințe lunare ale comitetului executiv și comisiei de cenzori și fără informarea locatarilor cu problemele prevăzute în lege!
    Ultima adunare generala a fost ilegala, deoarece pregătirea, organizarea, desfasurare și finalizarea ei (fără aprobarea unei hotărâri) nu au respectat cerințele Legii nr.196/2018 cu modificările și completările ulterioare.
    Legea prevede că asociația să funcționeze ca o singura entitate, sau să rămână fiecare asociatie cu administrarea ei, mai puțin administrarea părților tehnice comune, prin încheierea de convenții cu MRA srl sau o alta societate de profil.
    Cenzor Asociația MRA nr.13
    Col.(r) ec. Sima Marin

    #8650
    Sima Marin
    Participant

    Doamnă Ionescu – președinte al Comisiei de cenzori

    Vă adresez respectuos rugămintea să vă protejați membrii comisiei, deoarece Asociația funcționează ilegal, iar domniile lor, prin semnăturile date lunar pe listele cu cotele de întreținere se expun unor consecințe nedorite, în lipsa:
    a) noului Statut, care trebuia aprobat de Adunarea generala în anul 2019;
    b) Bugetului de venituri și cheltuieli pe acest an, dar și anteriori 2019-2022;
    c) hotararii pe care trebuia să o aprobe cei 130 de participanți la adunarea din luna octombrie 2022;
    d) a ședințelor lunare comune și în absența deciziilor Comitetului executiv și Comisiei de cenzori;
    e) pregatirii, organizarii, desfășurării și finalizări ultimei Adunări generale, care s-a desfășurat cu încălcarea dispozițiilor Legii nr.196/2018;
    f) unui Regulament al condominiului. Regulamentul de Ordine Interioara aprobat este ilegal, deoarece nu respectă conținutul cadru stabilit prin Ordin al ministerului de resort, conține sancțiuni ilegale care sunt interzise prin documentul mentionat;
    g) Adunării generale din trimestrul I al fiecărui an, care nu a avut loc niciodată;
    Deasemenea:
    a) presedintele asociației și administratorul refuză să prezinte lunar situația veniturilor și cheltuielilor și să afișeze la Aviziere datele și informațiile prevăzute în lege;
    b) președintele asociației încheie contracte pentru sume foarte mari, care conduc la defavorizarea locatarilor și la realizarea de profituri uriașe pentru prestatorii de servicii.
    Vă rog să prezentați un referat membrilor Comitetului executiv cu neregulile care fac imposibilă funcționarea în asemenea condiții a Asociației si să le propuneți convocarea Adunării generale pentru demiterea presedintelui asociatiei, dare de seama, aprobarea noului Statut, a documentelor menționate și noi alegeri.
    Acest document trebuie să îl afișați și la avizierele blocurilor, conform atribuțiilor cenzorilor, prevăzute în lege.
    M-am adresat dumneavoastră in speranța că veți avea o altă atitudine față de respectarea legislației asociațiilor de proprietari și față de cei 13.000 de locatari, iar prin măsurile ce le veți lua, veți pune capăt dictaturii doamnei Nicu, domnului Isaila, care conduc liniștiți în afara legii cu acordul tacit al primariei, care refuza să le controleze activitatea din anul 2018.
    Cu deosebit respect!
    Cenzor Asociația nr. 13
    Col.(r) ec. Sima Marin

    #8651

    Bună seara.
    Cum putem rezolva problemele apărute la apartament din cauza executării montajului defectuos, din construcție, a geamului de la balcon.
    Mai concret, ieri (aseară) când a plouat torențial, pe la partea superioară, la interior, a geamului de la balcon a început să curgă apă în casă. Cum este posibil așa ceva atât timp cât la exterior este o diferență de cel puțin 18 cm. între peretele exterior și rama de PVC a geamului. Acest lucru s-a mai întâmplat, am găsit covorul umed, deci nu am văzut personal, dar am crezut că apa curge pe la garnitura de jos. Acum fiind acasă am văzut personal cum curge și pe unde. În sprijin, pentru a putea dovedi am făcut și o mică înregistrare a fenomenului. Vă rog să veniți cu o soluție de rezolvare. Mulțumesc.

    #8652
    Sima Marin
    Participant

    Stimați domni Dochie Mitică și Dochie Vlad-Constantin,

    După cum observați, site-ul oficial al asociației a devenit un loc de spovedanie, unde locatarii cer ajutorul conducerii asociației MRA, dar nu primesc răspuns sau ajutor pentru soluționare!
    In blocul 1, apartamentul meu și cele de deasupra au în baie, în plus față de cadastru, o ghena (mască) de 40×17 cm.
    L-am sesizat pe dezvoltator la notariat și mi-a spus să iau legătura cu cadastristul, apoi l-am notificat în scris, am luat legătura cu cadastristul și situația este la fel după 10 ani.
    În situaţia dumneavoastră, dacă este viciu ascuns, în termen de 10 ani de la cumpărare, puneți notifica vânzătorul să rezolve deficientele pe cheltuiala sa, iar dacă este viciu aparent, în termen de 2 ani.
    Președintele asociatiei noastre, urmărește întâi interesele personale ale: societății de administrare; al dezvoltatorilor și în ultimul rând ale noastre!
    Sănătate și multă răbdare în solutionare problemelor dumnevoastră!
    Cenzor Asociația MRA nr 13.
    Sima Marin

    #8653

    Mulțumesc de răspuns domnule Sima. Dar astept un răspuns pentru rezolvarea acestei probleme din partea asociației, deoarece bănuiesc că acesta este rolul acestor domni din conducere.

    #8654
    mariana ionescu
    Participant

    Buna ziua am o problema cu transmiterea indexului acum doua luni am scris din greseala un index foarte mare pe care l-am corectat la caserie in schim pe saitul de transmitere nu pot sa mai transmit ce pot face in cazul acesta ?

    #8655
    Geanta Maria
    Participant

    Bună ziua, ma puteți ajuta? Nu reușesc sa mă conectez la cont.
    Mulțumesc anticipat!

    #8656
    Gheorghe Alin
    Participant

    Buna ziua,

    Sper ca aveti o zi minunata.

    Am trimis mai devreme citire apometru, dupa care am realizat ca nu am apometru in casa, probabil sa fi trimis informatiile de la apometrul vecinilor.

    Eu locuiesc pe Rezervelor 54, bloc 8, ap 126.

    Sper sa intelegeti ca am facut o greseala si sa sterge-ti acele informatii eronate pe care le-am incarcat mai devreme pe site.

    Numai bine.

    O zi minunata va doresc

    #8657
    Pletea Gheorghe
    Participant

    Buna ziua, va rog ca in contul meu sa-mi trimiteti si toate notificarile si suma de plata pt intretinerea ap.D19 din str. Tineretului nr.85, bl.3, proprietara fiica mea Pletea Mihaela Florentina, deoarece eu achit tot ce reprezinta acest apartament. Mentionez că am deschis cont pe numele sotiei , dar care a fost sters.
    Intrebare : daca este posibil sa figurez cu 2 ap. pt acelasi nr. de cont. Multumesc, Gh. Pletea.

    #8660
    Alexandru Viziteu
    Participant

    Buna seara,

    Va rog sa veniti sa verificati blocul 4 de pe Tineretului 85. Cineva din bloc a depozitat gunoaie sub scara, de la intare in bloc.
    La lifturi cineva isi antreneaza pumnii pe pereti…de reparat tot platim si vom plati, dar vrem sa ii faceti si fosar penal pentru vandalism. Conform IPJ Ilfov, Dvs. in calitate de administratie puteti face asta.
    Terasamentul din jurul blocului ne rupe masinile, este plin de gauri. Daca ati semnat dezvoltatorului de primire, ar trebui sa il contactati s ava intelegeti cu el privind viciile ascunse sau sa le faceti pe cheltuiala Dvs.
    Ghenele incuiate, doar locatarii blocurilor sa aibe acces, nu si cei de la case, care vin si arunca la ghenel noastre fara sa plateasca.
    Tot vecinii de la case isi varsa fosele in canalizarea noastra.
    Megeti va rog la Viceprimar si depuneti cererea de autorizare gard sau spargeti aleile dintre case si rezidentialul nostru ca sa nu mai intre pe la noi in rrzidentisl.Viceprimarul va va da autorizatie de gard. Noi am platit bariere, reparatii etc. Vin is descarca materiale dr constructii, isi parcheaza masinile pe diagonala sa nu acem si noi loc. Eu zic
    Pana megeti la Viceprimar, veniti cu picamerele si spargeti aleile dintre cei de la case si rezidential asa cum este in planul dezvoltatorului, plantati platanii la loc.

    Va astept cu interes
    O seara extraordinara!

    #8661
    SULEACOV LUMINITA
    Participant

    Bună ziua,
    Vă rog frumos,dacă este posibil,să ne ajutați cu toaletarea copacului de pe colțul blocului nr.5,str.Rezervelor nr.62. Este un arțar foarte mare care are crengi foarte groase și incărcate care cand este vant pot sparge geamurile balcoanelor noastre.
    Mă puteti contacta,Luminita Șuleacov tel.0744662076,Str.Rezervelor nr.62,bloc 5,etaj 1,apt.19.
    Multumesc anticipat !

Viewing 15 posts - 286 through 300 (of 325 total)
  • You must be logged in to reply to this topic.