This topic contains 282 replies, has 104 voices, and was last updated by  Podeanu Madalina 4 months, 1 week ago.

Viewing 13 posts - 271 through 283 (of 283 total)
  • Author
    Posts
  • #7928

    Dochie Mitica
    Participant

    Bună ziua.
    După discuțiile purtate la sediul administrației (de pe strada rezervelor) atât cu domnul administrator în data de 06.08.2020, cât și cu doamna președinte în data de 10.08.2020, nu am reușit să aflu care este motivul pentru care spațiile comerciale de la parterul blocului nostru, care nu au dat consumul de apă așa cum susțineți că am făcut și eu, sunt trecute pe număr de persoane ”adică o persoană”, dacă în Ședința din data de 25.04.2017 a Comitetului Executiv al Asociației de Proprietari din Militari -R Asociație s-a hotărât că: ”Obligativitatea montării unui apometru și transmiterea indexului lunar, pentru deținătorii spațiilor comerciale, în caz contrar vor suporta cheltuielile unui număr de 5 persoane/spațiu”.
    Nu vi se pare că diferența consumului de apă este suportat de celelalte persoane din bloc?????
    Spre exemplu: un spațiu comercial care are suprafața utilă de 559,96 m2, în noiembrie 2019 a consumat 54 mc, în decembrie 2019 a consumat 47 mc, în ianuarie 2020 a consumat 47 mc, în februarie 2020 a consumat 43 mc, în martie 2020 a consumat 33 mc, în aprilie 2020 nu a dat indexul și a fost trecut ca luna anterioară cu 33 mc, în mai 2020 nu a dat indexul și a fost trecut pe număr de persoane cu un consum de 8,25 mc și în luna iunie 2020 la fel nu a dat indexul și a fost trecut pe număr de persoane cu un consum de 6,98 mc. Cred că le convine acest lucru mai ales că indexul care îl vor transmite acum va fi considerat index de start, după cum ați stabilit prin CEx. De ce se întâmplă acest lucru?
    Sunt familii cu 3 sau 4 persoane și au fost trecuți cu câte 30 și ceva de metri cubi de apă iar un spațiu comercial care are clienți toată ziua și angajați pe măsură plătesc cât mine care nu am consumat nici măcar o picătură de apă???
    Această problemă se regăsește la toate spațiile comerciale. Se încalcă cu bună știință prevederile și obligațiile stabilite prin CEx. De ce??? Sunt interese????
    Mulțumesc.
    Mitică Dochie bl.1, Tineretului 85.

    #7944

    Sima Marin
    Participant

    Stimate domnule Mitica Dochie,

    Sper ca o sa intelegeti si dumneavoastra ca asociatia este condusa de presedinte, fara convocarea in sedinte lunare a comitetului executiv si a cenzorilor, fara convocarea in primul trimestru al fiecarui an a adunarii generale pentru dari de seama si la 2 ani alegeri si fara buget de venituri si cheltuieli aprobat.
    Foarte grav este faptul ca presedintele nu a convocat adunarea generala pana pe 20.09.2019 pentru modificarea statului si punerea in aplicare a noilor prevederi ale Legii nr.196/2018, obligatie prevazuta in dispozitiile acesteia.
    Acest sistem de functionare in afara legii este tolerat de conducerea primariei care refuza sa efectueze controlul la asociatie, control pe care l-am solicitat in anul 2018 si la care am primit promisiunea ca il va efectua|
    Hotararea din anul 2017 a CE este nelegala deoarece comitetul nu poate emite hotarari, dar poate emite decizii.
    Poate ca masura este buna, dar nu este fundamentata pentru a fi legala si este discriminatorie|
    In prezent administrarea locuintelor a peste 10.000 de proprietari si chiriasi se face de presedinte si administrator dupa legi proprii|
    Cu respect,
    Sima Marin, str. Tineretului nr.13, bl.1

    #7983

    Simona Mihailiuc
    Participant

    Buna ziua,

    Unde gasesc codul barierei pt blocurile din str. Rezervelor nr. 54?

    #8134

    Codleanu Catalin
    Participant

    Buna Ziua

    pe Rezervelor 62 grilajele din jurul pubelelor de gunoi au disparut. Am sesizat primaria si mi-au raspuns ca nu tine de ei ci de administratie. Tin sa precizez ca pubelele au fost luate de vant si izbite in masinile parcate din jur. Cine a hotarat scoaterea grilajelor din jurul pubelelor si de ce?
    Multumesc!
    Catalin Codleanu
    Rezervelor 62

    #8165

    Dobre Adrian
    Participant

    Buna ziua,

    In parcarea de la Rezervelor 62, bloc 5 sunt parcate mai multe masini abandonate (sunt usor de reperat pentru ca sunt in stare avansata de degradare). Ati anuntat un parteneriat cu Politia Locala Chiajna care acopera situatia descrisa, asa ca ridic sesizarea.

    Adrian

    #8226

    Ungureanu Anamaria
    Participant

    Buna ziua,

    Astazi am avut ocazia sa asist la “procesul” firmei de salubritate de ridicare al gunoiul (Strada Rezervelor 67, bl. 1).

    Va semnalizez urmatoarele probleme:
    1. Desi avem containere speciale pentru colectare selectiva a gunoiului, am constatat faptul ca toate cele trei tomberoane au fost golite in aceeasi masina.

    2. Modalitatea practica de ridicare a gunoiului: toate gunoaiele ce cad pe jos cand se rastoarna tomberonul sunt lasate acolo (ex: a cazut un bidon de 5 litri si a fost lasat acolo, ca sa intelegeti ca nu ma refer la o punguta, desi si aceea este o problema, terenul din fata blocului fiind plin de gunoaie).

    In plus, o problema care are legatura cu ridicarea gunoiului, dar nu are legatura exacta cu situatia relatata: tomberoanele se umple foarte repede si suntem nevoiti sa lasam gunoiul inafara containerului (cei de la firma de Salubritate am inteles ca nu au obligatia de a colecta si gunoiul din jurul containerului, ceea ce este o problema).

    Va rog sa cautati solutii de rezolvare a acestor situatii neplacute!

    #8232

    Bunoiu Adrian
    Participant

    Buna ziua,

    In strada Rezervelor 93 la intrarea in blocul B balustrtada este stricata si reprezinta un real pericol. Va rog sa remediati aceasta problema.

    #8254

    Buna ziua,

    La bl. 3, Rezervelor, Nr.62, liftul din dreapta face de cateva zile zgomot mai mare decat pana acum (huruiala), presupun ca are nevoie de inlouire rulmenti sau ceva similar.
    Rog interventie pentru remediere, este foarte deranjant, nu vreau sa ma gandesc cum se aude la cei care au apartamentul chiar langa lift).

    O zi buna! Multumesc!

    #8268

    Mihaela Calin
    Participant

    Buna seara,

    Am achizitionat de curand o garsoniera in Rezervelor, 58A, ap. 114. In baie nu se poate sta, miroase numai a fecale si apa din wc si din sifonul de la cada este trasa. Efectiv apa din wc dispare…Va rog sa verificati capatul de coloana ca nu cumva sa fie capsulat. Va rog sa luati in serios aceasta sesizare si sa intrebati toata coloana. Este inadmisibil sa ne obisnuim sa traim cu miros de fecale in casa.
    Va multumesc anticipat pentru un feedback.
    Cu stima,

    Mihaela Calin

    #8274

    Buna ziua,

    Revin cu aceeasi sesizare de mai sus din data de 28.04.21.
    Liftul face zgomot din ce in ce mai puternic si este deranjant . Am vorbit din nou si cu cei de la mentenanta, stiu de problema, au discutat deja si cu dumnevoastra.
    Va ro sa opriti functionarea acestuia pana la remedierea defectiunii fiindca nu ne putem odihnii in casa. Si daca se poata sa urgentati procesul.

    Multumesc!

    #8280

    willdoicu
    Participant

    Buna ziua,
    Va rog sa luati in serios sesizarea depusa de sotia mea referitoare la burlanul de scurgere a apei de pe acoperisul blocului 1 din Rezervelor 64, fatada de Sud. Acesta este spart si la fiecare ploaie apa curge pe soclul balconului nostru, care va ceda in cele din urma. Multumesc!

    #8285

    Florin Belea
    Participant

    Buna ziua,

    Avem o problema cu galagia generata de locatarii/chiriasii de la apartamentul 98 din Rezervelor 72, Bl. 3, in intervalul programului de liniste (intervalul orar 22-8). Zgomotul este de la muzica cu un volum prea mare, al certurilor, al pieselor de mobilier tarate prin casa. Ne confruntam cu aceasta problema de aproximativ 5 luni, in care am avut 3 discutii cu acestia, insa nu am reusit sa rezolvam nimic. In ultimele 4 zile am decis sa apelam la ajutorul politiei, insa la numele celor de la Chiajna nu raspunde nimeni. Am apelat marti 01.06.2021 la ora 1:30 la 112. Acestia m-au directionat la politia Chiajna care nu a reusit sa vina. Intentionez sa depun o plangere scrisa la politie legata de aceasta problema.

    #8356

    Podeanu Madalina
    Participant

    Buna ziua,
    De ce este prevazut in lista de intretrinere bloc 4 Sg. Ilie Petre 86 ”Fondul de reparatii”????
    Acest fond este prevazut pentru repratii parti comune condominiu, dar imobilul este NOU, dat in folosinta de 2 ani…. si se afla in garantie reparatiile, acest fond de reparatii ar trebui suportat exclusiv de catre dezvoltator/constructor, astfel ca fondul de reparatii nu ar trebui solicitat!!!!! Sau desfasurate reparatiile la partile comune, sa stie toata lumea ce plateste cand vine vorba de fondul de reparatii! Ce s-a stricat in 2 ani de zile la Blocul 4??? Unde s-au facut reparatii???? Nu este vorba de 7 lei, pe care ii percepeti, este vorba de transparenta si vrem, proprietarii, sa stim si noi ce reparatii curente s-au realizat pentru infiintarea acestui fond de reparatii!

Viewing 13 posts - 271 through 283 (of 283 total)

You must be logged in to reply to this topic.